"Pańskie oko konia tuczy"

    To przysłowie wiele mówi. I jedną z największych zgryzot właścicieli koni jest moment, kiedy wydaje im się, że koń schudł! Często padają pytania do lekarzy weterynarii, dlaczego?

    Przyczyn może być wiele. Zwykle udaje się znaleźć przyczynę takiego stanu. Poszukiwania przyczyn chudnięcia rozpoczynamy od dokładnej analizy diety konia, proporcji pasz treściwych i objętościowych do masy ciała i obciążenia pracą. Jeżeli nie mamy zastrzeżeń, dokonujemy dokładnego przeglądu uzębienia konia. Korekcję lub przynajmniej kontrolę powinno się robić dwa razy do roku, ale nie rzadziej niż raz na rok. Kolejny krok, to odrobaczanie. Jeżeli koń jest odrobaczany regularnie, to wskazane jest zrobienie badania kału, celem sprawdzenia ewentualnej obecności robaków opornych na ostatnio podany lek odrobaczający.

    Jeżeli te wszystkie zagadnienia są już przeanalizowane, a koń po miesiącu dalej nie przybiera na masie lub wręcz dalej chudnie, konieczna jest dokłądna analiza krwi, w celu ustalenia niedoborów, zmian aktywności enzymów, zmian w morfologii krwi. Oceny oczywiście musi dokonać lekarz weterynarii i powziąć odpowiednie kroki.

Podsumowując:

    Dbajmy o regularne odrobaczenie, korekcję uzębienia, prawidłową dietę
i odpowiednią ilość ruchu, a nasz koń z pewnością będzie wyglądł jak przysłowiowy "pączek w maśle" :)